Giris Sayfan Yap
Favori Sayfan Yap
Tavsiye Et
   
Canli Tv Izle Kullanici Hesaplari Müzik Video Klip Sevgi Ask Eğlence msn Messenger Şifalı Bitkiler, Bitki Dünyası Ramazan Özel 1000 lerce Fıkra { Video } { Game-Oyun } Iletisim
Seçme Videolar
Dünya Kupasi 2002 Top 10 Dünya Kupasi 2002 Top 10
Ümit Ya$ar - Dön Bebeqim Ümit Ya$ar - Dön Bebeqim
Zeliha'nin Gözleri 7.Bölüm 6.Kisim Zeliha'nin Gözleri 7.Bölüm 6.Kisim
g.a.g videolari 4 g.a.g videolari 4
Harika Canlilar Belgesel Belgesel
Ramazan Özel

Oruçta migrene son verin


Uzun süre açlığın tetiklediği migrene doğru gıdaların seçimiyle son verebilirsiniz. İftarda kızartma, aşırı yağlı, ağır şerbetli yiyecekler ve asitli içecekleri tüketmeyerek migreni önleyebilirsiniz.

RAMAZANIN gelmesiyle birlikte migren atakları yaşayan hastaları da uzun süreli açlıkla nasıl başa çıkarız endişesi sardı. Kadınların yüzde18’inde erkeklerin yüzde 6’sında görülen migren çoğunlukla tek taraflı, zonklayıcı baş ağrısı ışık ve ses hassasiyetiyle kendisini gösteren bir hastalıktır. Stres, olumsuz yaşam koşulları, çevresel tetikleyiciler olduğu gibi hormonal değişimler, tüketilen besinler de migreni tetikleyebiliyor. Bunlar içinde öğün atlamak, uzun süren açlık periyotları migren ataklarını tetikleyen en önemli sebepler. Ramazan ayı beslenme şekillerinin değiştiği ve öğün sayısının azaldığı bir dönem olması nedeniyle baş ağrısı ve migren şikayetlerinin arttığı bir dönem olur. Özellikle kan şekerinde meydana gelen iniş çıkışlar açlıkla birleşip migren üzerinde büyük bir etki yaratabiliyor. Bu nedenle iftardan sonra öğünleri düzenli yemek büyük önem taşıyor. 

Balzemik ağrıyı tetikliyor

Migren atak sıklığı fazla olan ve oruç tutan bireyler iftarda aşırı yağlı, karbonhidrat ve kızartama ağırlıklı beslenmekten ziyade zeytinyağlı sebze yemeklerine ağırlık vermeli farklı içerikli ev yapımı veya hazır paket çorba içimine özen gösterilmeli ve yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmelidir. Migren ataklarını tetikleyen çikolata, kafeinli ve kolalı asitli içecekler, tütsülenmiş peynirler, turşu, balzemik sirke ve çok şerbetli hamur tatlılarını yerken oldukça dikkatli olunmalıdır. İftardan 1-2 saat sonra yapılacak 30-40 dakikalık tempolu yürüyüşler ise açken vücudun yarattığı stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 

Bal ve biberiyenin gücünden yararlanın

KAYNAYAN  suya 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini limon kabukları ile 4 dakika kısık ateşte kaynatın. Ilıyınca süzün, şeker veya tatlandırıcı katmadan sadece besleyici değeri yüksek olan 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırarak için. Ağrıları daha ağır seyreden migren hastaları biberiye yerine aslanpençesi de tercih edilebilir.Bu yazı 1622 kez okundu.

 | Önceki Yazı
ramazan-ozel | Sonraki Yazı
Yazıyı Yazdır
    BlueSash.NET© 2001-2007