Giris Sayfan Yap
Favori Sayfan Yap
Tavsiye Et
   
Canli Tv Izle Kullanici Hesaplari M├╝zik Video Klip Sevgi Ask E─člence msn Messenger ┼×ifal─▒ Bitkiler, Bitki D├╝nyas─▒ Ramazan ├ľzel 1000 lerce F─▒kra { Video } { Game-Oyun } Iletisim
Sešme Videolar
Kiss - Because I am a girl Kiss - Because I am a girl
Son Tercih 7.b├Âl├╝m kisim 6 Son Tercih 7.b├Âl├╝m kisim 6
Gripin - Boyle Kahpedir Dunya Gripin - Boyle Kahpedir Dunya
Baby tv reklam Baby tv reklam
MUHAMMED (SAV) DER GESANDTE GOTTES CD-02 Part-01 MUHAMMED (SAV) DER GESANDTE GOTTES CD-02 Part-01
Ramazan Ízel

Ramazan M├╝jdesi


Ramazan'ın ilk g├╝n├╝ ile birlikte nur ve feyiz dolu bir mevsimi yaşamaya başlarız. K├óinat şenlenir, d├╝nya Cennetten s├╝z├╝len nur├ón├« bir hava ile dolup taşar.. Ulvi ├ólemlerin masum ve m├╝barek sakinleri ├Âbek ├Âbek m├╝'minlerin ├ževresini sarar. Rahmet ├╝lkesinden m├╝jdeler, k├óinatın Rabbinden sel├ómlar ve mağfiret ├╝mitleri getirir, Ramazan ayı...

Mukaddes kel├ómın nazil oluşunun yıld├Ân├╝m├╝n├╝ m├╝'minlerle birlikte cinler, melekler; ağacı, ├ži├žeği, b├Âceği, kurdu, kuşu, denizi ve deryasıyla yaşlı d├╝nyamız da kutlar. G├Âr├╝nen ve g├Âr├╝nmeyen ├ólemlerde tam man├ósıyla bir bayram havası yaşanır.


Bu ayın Cen├ób-ı Hak katında m├╝stesna bir yeri vardır. Y├╝ce Rabbimiz kendisine muhatap olarak se├žtiği kullarına sonsuz rahmetinin en geniş tecellilerini bu aya tahsis eder. Başta Kur'├ón-ı Kerim olmak ├╝zere! Tevrat, Zebur ve İncil gibi diğer semav├« kitapların da bu ayda indirilmiş olması, bu g├╝nlerin kıymet ve kudsiyetini artıran diğer bir husustur.


M├╝'minlere İl├óh├« bir ihsan olarak bu g├╝nleri birer g├╝zel fırsat bilerek değerlendirme, Rablerine olan kulluk derecelerini g├Âsterme, Ona muhatap olabilme gayreti i├žine girerek tam bir ihl├ós ve şuurla ibadet ve taate koşarlar.


Bu gayretin neticesi elbette karşılıksız kalmayacaktır. Oru├ž tutup, Ramazan ayını bir kulluk şuuru i├žinde ge├žirenler tatlı bir ├ónı yaşadıkları, huzura erdikleri gibi pek├žok nimete de mazhar olurlar.


Ub├óde bin Samit anlatıyor:

Ramazan ayının başladığı bir g├╝nde Resulullah Aleyhissal├ót├╝ Vesselam ş├Âyle buyurdu:


"İşte bereket ayı olan Ramazan geldi. Artık Allah'ın rahmeti sizi kuşatır. O ay, yery├╝z├╝ne bol bol rahmet iner. G├╝nahlar affedilir. Dualar kabul olunur. Allah sizin iyilik ve ibadette yarışmanıza bakar da, bununla meleklerine karşı iftihar eder. ├ľyle ise kulluğunuzla kendinizi Allah'a sevdirin. Asıl bedbaht olan da, bu ayda Allah'ın rahmetinden nasibini alamayandır."(1)


Ramazan her y├Ân├╝yle bir ibadet mevsimidir. Her m├╝'min namazı, orucu, iyilikleri hizmetleri ve du├ósıyla bu rahmet ve bereketten nasibini almaya ├žalışır. Bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu g├╝nahları i├žin Allah'tan af diler. Rabbine niyazda bulunur.


Cen├ób-ı Hak da kulunun bu samimi dua ve niyazını karşılıksız bırakmaz, g├╝nahlarını affeder, rahmetine garkeder.


Ramazan ayının kudsiyet ve bereketini bildiren şu hadis-i şerifi birlikte okuyalım. Peygamber Efendimiz geniş anlamda bu hususu dikkatimize vermektedir.


Selm├ón-ı F├óris├« (r.a.) anlatıyor:

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissal├ót├╝ Vesselam Şaban ayının son g├╝nlerinde bize irad ettiği bir hutbede ş├Âyle buyurdu:


"Ey insanlar b├╝y├╝k ve m├╝barek bir ay yaklaştı, g├Âlgesi başınızın ├╝st├╝ne d├╝şt├╝. Bu ├Âyle bir aydır ki, i├žinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Allah o m├╝barek ayın g├╝nd├╝zlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazı meşru kıldı. Bu ayda k├╝├ž├╝k b├╝y├╝k bir hayır yapan insan, başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.

Bu ayda bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine ge├žer.

Bu ay Allah i├žin a├žlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahamm├╝l ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir.

Bu ay yardımlaşma ayıdır.

Bu ay m├╝'minlerin rızkını arttıracak aydır.

Bu ayda her kim oru├žlu bir m├╝'mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş g├╝nahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Oru├žlunun sevabından da hi├žbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur."


Ash├ób-ı Kiramdan bazıları, "Ya Resulallah, hepimiz oru├žluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz" dediler.

Bunun ├╝zerine Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissal├ót├╝ Vesselam, "Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir i├žim su ile, bir yudum s├╝t ile oru├žlu m├╝'mine iftar ettirene de verir" buyurdular ve hutbelerine ş├Âyle devam ettiler:


"Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da Cehennemden kurtuluştur.

Bu ayda kim k├Âlesinin (iş├ži ve hizmet├žisinin) işini hafifletirse, Allah da onu affeder ve Cehennemden uzak tutar.

Bunun i├žin bu ayda şu s├Âyleyeceğim d├Ârt hasleti fazlasıyla bulundurmaya ├žalışınız. Bu d├Ârt hasletten ikisi ile Rabbinizi razı edersiniz, diğer ikisinden ise hi├žbir zaman ayrı kalamazsınız.


Rabbinizin rızasına sebep olan hasletlerin birisi, kelime-i şehadete devam etmeniz, diğeri de Allah'tan mağfiret dilemenizdir.

Vazge├žemeyeceğiniz iki hasletin biri Allah'tan Cenneti istemek, diğeri de Cehennemden Allah'a sığınmaktır.

Her kim oru├žluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan ├Âyle bir su i├žirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk ├žekmeyecektir.(2)

Kaynaklar:

(1) et-Tergib ve't-Terhîb, 2:99.

(2) A.g.e, 2:94.
Bu yazř 2141 kez okundu.

 | Ínceki Yazř
ramazan-ozel | Sonraki Yazř
Yazřyř Yazdřr
    BlueSash.NETę 2001-2007